Kiedy udziały w spółce stanowią majątek wspólny
Jeżeli wkład wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy do majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka, również udział w spółce objęty przez wspólnika wchodzi w skład tego majątku.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lipca 2016 r., III CZP 32/16.
Taka uchwała została podjęta na kanwie następującego stanu faktycznego: 28 stycznia 2014 r. w toku postępowania egzekucyjnego komornik dokonał zajęcia udziałów dłużnika w dwóch spółkach z o.o. – G i G2. 7 lutego 2014 r. małżonka dłużnika w trybie 9231 w zw. z 9103 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wniosła sprzeciw wskazując, że udziały te wchodzą w skład majątku wspólnego i domagała się umorzenia postępowania egzekucyjnego. Do sprzeciwu został dołączony akt notarialny, zawierający uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego G. spółki z o.o., w którym wskazano, że G.T. objął 100 udziałów w spółce, a środki na ich pokrycie pochodziły z jego majątku osobistego oraz że w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego G.T. objął 11 000 udziałów w zamian za aport przedsiębiorstwa, które było objęte małżeńską wspólnością majątkową. Komornik odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego, wskutek czego G.T. wniósł skargę na czynność komornika. Postanowieniem z 1 lipca 2015 r. sądu rejonowego skarga została oddalona.
W ocenie sądu rejonowego z załączonych dokumentów nie wynikało jednoznacznie, czy zajęte udziały w spółkach stanowią majątek osobisty dłużnika, czy też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta