Tylko prawo do emerytury lub renty zwalnia z płacenia składek
uprawnienia | Pobierający świadczenie przedemerytalne, który prowadzi działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniom społecznym na ogólnych zasadach. Przychód z biznesu może zaś powodować zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty z ZUS.
- Czy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może założyć działalność gospodarczą, nie tracąc prawa do niego? – pyta czytelnik.
Gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej, nie utraci do niego prawa. Jeśli natomiast z tego tytułu osiągnie przychód, świadczenie będzie zmniejszone lub zawieszone.
Uprawnieni do pieniędzy
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU z 2013 r., poz. 170 ze zm.; dalej: ustawa) świadczenie przedemerytalne przysługuje temu, kto spełnia szczególne warunki wymagane do jego przyznania, tj.:
- przez co najmniej 6 miesięcy pobierał zasiłek dla bezrobotnych,
- nadal był zarejestrowany jako bezrobotny,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia) albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złożył wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta