Kiedy prezentem mikołajkowym trzeba się podzielić z fiskusem
Świąteczne upominki dla pracowników mogą być kupione albo ze środków obrotowych firmy, albo z pieniędzy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pochodzenie wydatkowanych kwot decyduje o sposobie opodatkowania i oskładkowania przekazanych podarunków.
W zbliżającym się okresie świąteczno – noworocznym wielu pracodawców daje swoim pracownikom prezenty. Wśród upominków przekazywanych z okazji świąt najczęściej pojawiają się paczki żywnościowe, bony i talony, karty przedpłacone, ale także środki finansowe wypłacane w gotówce. Dodatkowo, część pracodawców przekazuje dzieciom pracowników paczki mikołajkowe.
Z punktu widzenia przepisów podatkowych, działania te mogą powodować różnego rodzaju konsekwencje zarówno w PIT i CIT, jak również w VAT.
Liczy się źródło finasowania
Świąteczne prezenty dla pracowników mogą być co do zasady finansowane w dwojaki sposób. Pracodawca może je sfinansować albo ze środków obrotowych firmy, albo z pieniędzy pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs). Należy mieć na uwadze, że każde z tych dwóch rozwiązań ma wpływ na sposób opodatkowania oraz oskładkowania przekazywanych świadczeń.
Zwolnienie do limitu 380 zł
W celu sfinansowania świadczeń udzielanych zatrudnionym osobom w okresie przedświątecznym większość pracodawców korzysta ze środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych >patrz ramka.
W zależności od tego, jaką postać będzie miało dane świadczenie, różne będą tego konsekwencje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta