Co należy wiedzieć gdy zacznie się kontrola
Wykorzystując dostępne uprawnienia procesowe podatnik może zabiegać o wpływ na treść potencjalnej decyzji organu. Aktywny udział w pracach urzędników może się przełożyć np. na wynik analizy porównywalności transakcji.
W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że tylko VAT podlega kontroli. Nic bardziej mylnego. Weryfikacja cen transferowych w podmiotach powiązanych jest jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów w 2016 r. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku wszczętych zostało 170 kontroli w tym zakresie, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Czynności analityczne prowadzono natomiast w stosunku do 230 podmiotów. Zgodnie z zapowiedziami MF, kontrolom poddawani są duzi podatnicy, przede wszystkim ci, którzy generują ponad 1 mld zł obrotu w roku podatkowym. Jak bowiem szacuje resort finansów, zapewniają oni blisko 40 proc. przychodów CIT. Można więc przypuszczać, że w przyszłym roku kontroli cen transferowych będzie jeszcze więcej niż obecnie. Co więc podatnicy powinni wiedzieć, gdy fiskus zapuka do ich drzwi?
Kiedy grozi domiar
Kontrolujący mogą doszacować dochód, a w konsekwencji zaległy podatek, jeżeli udowodnią, że w wyniku powiązań kapitałowych, zarządczych lub rodzinnych, podmioty powiązane ustaliły warunki transakcji lub restrukturyzacji różniące się od warunków, które ustaliłyby pomiędzy sobą niezależne podmioty. Innymi słowy, ryzyko domiaru dotyczy tych podatników, którzy na skutek ustalenia warunków niespotykanych na rynku pomiędzy podmiotami niezależnymi, nie wykazali dochodów albo wykazali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta