Kontrola krzyżowa niedopuszczalna przy czynnościach sprawdzających
W przypadku przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w związku z weryfikacją prowadzoną w ramach czynności sprawdzających, nie jest możliwe żądnie od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów w celu oceny ich prawidłowości i rzetelności.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w chwale siedmiu sędziów z 24 października 2016 r. (I FSP 3/16).
Dyrektor izby skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia skarżącej, utrzymał w mocy postanowienie naczelnika urzędu skarbowego w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W niniejszej sprawie do przedłużenia terminu zwrotu podatku doszło w ramach czynności sprawdzających, tj. nie było wszczęte ani postępowanie podatkowe, ani kontrola podatkowa. Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że zasadne było wydanie postanowienia przedłużającego termin zwrotu podatku w celu uzyskania kompletnego materiału dowodowego. Przesunięcie terminu nastąpiło w związku z podjęciem przez organ pierwszej instancji czynności wyjaśniających zmierzających do ustalenia stanu faktycznego odnośnie do transakcji wewnątrzwspólnotowych zrealizowanych przez podatnika. Czynności te polegały na zwróceniu się organu I instancji za pośrednictwem dyrektora izby skarbowej do czeskiej i niemieckiej administracji podatkowej z zapytaniem o kontrahentów skarżącej i zawarte z nimi transakcje.
W skardze skarżąca podkreśliła, że w niniejszej sprawie organ pierwszej instancji nie miał prawa przedłużać terminu zwrotu VAT, gdyż nie wykazał, iż w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta