Jak rozliczyć VAT od importu usług
Jeżeli zagraniczny usługodawca nie ma w naszym kraju siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia, to do zapłaty podatku zobowiązany jest usługobiorca.
Niniejsze opracowanie rozpoczyna serię artykułów dotyczących konsekwencji importu usług w podatku od towarów i usług. W pierwszym z cyklu artykułów zostały przedstawione ogólne definicje i zasady rozliczenia importu usług dla celów VAT. W kolejnych częściach omówione zostaną najbardziej popularne przykłady rozliczeń importu usług oraz kwestie bardziej szczegółowe, jak np. wykorzystanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kontekście importu usług, import usług wykonywanych przez podwykonawców itp.
Definicja
Ustawa o VAT określa w art. 5 ust. 1 czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Przepis ten nie wymienia wprawdzie literalnie importu usług wśród tych czynności, wymienia jednak odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Import usług jest bowiem de facto odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju, jednak podatnikiem z tytułu tej czynności nie jest zagraniczny usługodawca, lecz krajowy usługobiorca.
W art. 2 pkt 9 ustawy o VAT import usług zdefiniowano jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. W związku z tym, podatnikami z tytułu importu usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta