Grammy, bursztyny, fortepiany
Kalisz mocno akcentuje swoje muzyczne tradycje: 10 grudnia w Kalisz Arenie po raz pierwszy w historii, na jednej scenie, wystąpi aż 21 pianistów i orkiestra symfoniczna.
Kalisz od lat dba o swój muzyczny wizerunek. To miasto, które stworzyło idealne warunki do powstania albumu-laureata Grammy. Mowa oczywiście o „Night In Calisia", projekcie uświetniającym 1850-lecie Kalisza. Koncert Włodek Pawlik Trio z udziałem trębacza Randy Breckera, a także Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka - został wydany w Polsce w 2012 roku. Amerykańska edycja ukazała się w 2013 roku. Grammy przyszło rok później.
Na płycie znalazły się zapisane w tytułach kompozycji nawiązania do Bursztynowego Szlaku, bo Kalisz to przecież najstarsze miasto w Polsce, którego tradycje sięgają czasów rzymskich. Ale dziś warto przypomnieć inne osiągnięcia. Kalisz to fortepianowa stolica Polski. To właśnie tu są najdłuższe w Polsce tradycje produkcji fortepianów i pianin. Zapoczątkował je Jan Bogusław Petera, który w latach 1781 - 1812 prowadził sprzedaż instrumentów własnej produkcji.
- W drugiej połowie XIX w. rzemieślniczą metodę wytwarzania instrumentów zastąpiono produkcją fabryczną - opowiada Jan Kibler, długoletni pracownik Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia", ceniony i zasłużony pedagog Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. - Ważnym momentem było otwarcie w 1854 r. fabryki Fryderyka Hintza, która działała do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta