Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

FATCA a zajęcia komornicze, czyli o dylematach banku

05 grudnia 2016 | Prawo | Maciej Mieczysław Małek Dariusz Osada

Blokada rachunku dla celów FATCA będzie godzićw interesy egzekwującego wierzyciela. Bank nie przekaże mu środków pieniężnych do momentu odblokowania konta, czyli do chwili dostarczenia do banku żądanego oświadczenia – piszą eksperci.

Początek grudnia br. jawi się jako czas intensywnej pracy departamentów bankowych odpowiedzialnych nie tylko za realizację wymogów ustawy z 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Dz.U. z 2015 r. poz. 1712; „ustawa FATCA"), ale też komórek organizacyjnych nakładających na rachunki bankowe różnego rodzaju blokady. W tym bowiem okresie – zgodnie z postanowieniami art. 19 ust. 9 ustawy FATCA – banki będące raportującymi polskimi instytucjami finansowymi mają obowiązek dokonać blokady rachunków finansowych, otwartych w okresie pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r. („okres przejściowy"), w stosunku do których nie otrzymały żądanych oświadczeń w terminie do 1 grudnia 2016 r. włącznie.

Ustawowy zakaz dostępu

Opisana powyżej blokada będzie polegać „na czasowym uniemożliwieniu dysponowania i korzystania ze wszystkich wartości majątkowych zgromadzonych na rachunku finansowym, w tym przez instytucję finansową" (art. 19 ust. 7 ustawy FATCA). Nałożenie blokady na dany rachunek bankowy będzie w praktyce skutkować niemożnością dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku przez jego posiadacza (np. przez dokonywanie wypłat w kasie banku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10616

Wydanie: 10616

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament