Czy fiskus może oszacować przychód w podatkowej grupie
W ustawie o CIT nie ma systemowego rozwiązania odnoszącego się do rozliczeń PGK zakładającego neutralność wzajemnych rozliczeń spółek, które ją tworzą.
Tak uznał minister finansów w zmienionej interpretacji z 13 października 2016 r. (DD5.8221. 36.2016.SOH).
Wnioskodawcą jest podatkowa grupa kapitałowa (dalej: PGK), w skład której wchodzą trzy spółki, z czego dominującą oraz reprezentującą PGK jest spółka z o.o. odpowiedzialna głównie za zarządzanie lokalną działalnością. Do zadań spółek zależnych należy m.in. wytwarzanie i przesył energii elektrycznej, obrót energią elektryczną oraz wytwarzanie ciepła.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy do transakcji przeprowadzanych w okresie funkcjonowania PGK pomiędzy spółkami wchodzącymi w jej skład znajdą zastosowanie przepisy art. 12 ust. 5a w związku z art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 14 ustawy o CIT, które odnoszą się do szacowania przychodu w przypadku stosowania nierynkowych cen, m.in. w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych.
Zdaniem wnioskodawcy, mimo iż podmioty wchodzące w skład PGK są z definicji podmiotami powiązanymi, możliwość kwestionowania stosowanych cen, a w konsekwencji szacowania dochodów przez organy podatkowe została wyłączona w odniesieniu do takich transakcji wewnątrzgrupowych. Wynika to z tego, że warunki transakcji zawieranych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład PGK, w szczególności poziom należnego wynagrodzenia, pozostaje bez znaczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta