Administrator hipoteki zastąpi kuratora
Niezależnie od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, w przypadku emitenta obligacji, jego odrębność w najistotniejszy sposób określa, to, kto reprezentuje obligatariuszy.
Obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku nowe Prawo restrukturyzacyjne, wprowadziło do systemu prawnego nowe rozwiązania, które zastąpiły dotychczasowe przepisy zawarte w ustawie z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze, odnoszące się do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu oraz postępowania naprawczego. Na gruncie nowych przepisów postępowanie restrukturyzacyjne wobec emitentów obligacji jest jednym z dwóch (obok postępowania wobec deweloperów) odrębnych postępowań restrukturyzacyjnych, uregulowanym w art. 401 i następnych ustawy.
W przypadku emitenta obligacji nie jest dopuszczalne zasadniczo prowadzenie najszybszego i najbardziej odformalizowanego postępowania restrukturyzacyjnego, tj. postępowania o zatwierdzenie układu, z wyjątkiem układu częściowego, jeżeli układem częściowym nie będą objęte wierzytelności z tytułu emisji obligacji. Wobec emitenta obligacji może być natomiast wszczęte postępowanie sanacyjne, układowe i układowe przyspieszone. Niezależnie od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, jego najistotniejszą odrębnością jest sposób reprezentacji obligatariuszy.
Zgodnie z nowymi przepisami podmiotem reprezentującym obligatariuszy w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest ustanowiony przez sąd kurator lub też, jeżeli dla zabezpieczenia praw z obligacji ustanowiono hipotekę na majątku emitenta, wyznaczony przez emitenta administrator...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta