Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szacunek realny czy pozorny

14 grudnia 2016 | Rzecz o prawie | Maciej Pach
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Maciej Pach Przy okazji wniosku o pośmiertny awans dla płk. Ryszarda Kuklińskiego Antoni Macierewicz wykazał się lekceważeniem procedur. Dzięki szefowi BBN dochowano przynajmniej części wymogów prawnych, jednak wątpliwości i niesmak pozostały.

Bardzo niewiele łączy mnie z Antonim Macierewiczem, ale podzielam jego opinię o historycznych zasługach płk. Ryszarda Kuklińskiego dla Polski, Europy i świata. Ocena trafności pomysłu uhonorowania tej postaci pośmiertnym mianowaniem na stopień generała to zupełnie inny temat. Niemniej prawo przewiduje taką procedurę i ministrowi obrony narodowej wolno wystąpić ze stosownym wnioskiem do prezydenta. Polska jest jednak demokratycznym państwem prawa, w którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (stanowią o tym art. 2 i art. 7 konstytucji). Trzeba więc wymagać od tych organów przestrzegania wszelkich przepisów regulujących określone procedury, w tym procedurę nadawania stopni wojskowych. Wymaga tego również szacunek dla honorowanej w tej formie osoby.

Nie wiadomo, co gorsze

Zobaczmy więc, jak rzecz się miała z szacunkiem do prawa i honorowanej postaci w sprawie wniosku ministra Macierewicza o awans dla płk. Kuklińskiego.

W obliczu ponawianych przez środowiska niepodległościowe i kombatanckie apeli do prezydenta o awansowanie płk. Kuklińskiego już 31 grudnia 2015 r. z pismem do ministra Macierewicza zwrócił się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Zauważył, że przepis ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: ustawa) pozwala na jednokrotne pośmiertne mianowanie na wyższy stopień wojskowy, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10624

Wydanie: 10624

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament