Instrumenty finansowe wspierają zarządzanie ryzykiem walutowym
Rozwój i popularyzacja derywatów zmusza księgowych do pogłębionej analizy tego zagadnienia. Rachunkowość instrumentów finansowych staje się coraz bardziej istotnym elementem nowoczesnej rachunkowości finansowej.
Dynamiczny rozwój światowych gospodarek wymusza zastosowanie przez spółki coraz bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych. Wraz z rozwojem technologicznym świat nie staje się coraz bardziej spokojny i przewidywalny. Wręcz przeciwnie. Niepokoje społeczne, terroryzm czy zmiany polityczne w wielu krajach powodują dużą niepewność w gospodarce. Miarą niepewności i nieprzewidywalności na rynku walutowym jest zmienność (volatility). Volatility to matematyczne wyliczenie ryzyka, które przedsiębiorca musi ponieść w niepewnych czasach. W spokojniejszych okresach zmienność będzie dość niska, w czasach burzliwych potrafi być bardzo wysoka. Zmienność jest nieodłącznym elementem wyceny instrumentów finansowych (derivatives). Dlatego bardzo ważny jest moment, w którym przedsiębiorca podejmuje decyzję o zakupie lub sprzedaży instrumentów finansowych. W niniejszym artykule przedstawię trzy grupy instrumentów:
- forwardy (forwards), w tym NDFy,
- opcje zakupu i sprzedaży (options call, put) oraz
- SWAPy.
Mniej będzie o teorii samej zmienności, chociaż niewątpliwie będzie ona obecna na każdym etapie funkcjonowania derywatów. Niewątpliwie ma wpływ na ich cenę zakupu (ujęcie w księgach w momencie zakupu), wycenę na dzień bilansowy oraz na dzień realizacji.
Trochę historii
Rynek instrumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta