Prawne aspekty nagrywania przebiegu wizyt lekarskich
Postęp technologiczny, przeobrażenia społeczne oraz ostatnie zmiany legislacyjne doprowadziły do sytuacji, w której stosowanie amatorskiego podsłuchu w szpitalach stało się zjawiskiem powszechnym oraz akceptowalnym.
Tymczasem tego rodzaju działania od lat wywołują kontrowersje. Szczególne wątpliwości budzi nie tylko odpowiedź na pytanie o dopuszczalność dokonania utajnionego nagrania, ale również tematyka wykorzystania go przed sądem oraz ocena jego wiarygodności.
Od strony prawnej kwestia utrwalania rozmów z członkami personelu medycznego nie została w pełni uregulowana. Artykuł 49 konstytucji zapewnia wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Przyjmuje się również, iż tajemnica ta stanowi dobro osobiste uczestnika rozmowy. Przykładowo Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 6 lipca 1999 r. (IACa 380/99, OSA 2001/4/21) stwierdził, że „Ochroną art. 23 k.c. objęte jest prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy rozmowy, a (...) gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie powinno się odbywać z naruszeniem zasad współżycia społecznego".
W przeszłości sądy cywilne dopuszczały przeprowadzenie dowodu z amatorskiego podsłuchu, po spełnieniu pewnych warunków (niektóre sądy wymagały wykonania ich łącznie, niektóre poprzestawały na kilku z nich).
Pierwszy z nich: nagrania dokonuje osoba uczestnicząca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta