Długi urlop bezpłatny stanowi kryterium doboru do zwolnienia
Wytypowanie do zwolnienia pracownika przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 kwietnia 2016 r. (II PK 174/15).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony w jednym zakładzie przez niemal 15 lat. Przez 6 lat przebywał jednak na urlopie bezpłatnym za zgodą pracodawcy. Było to spowodowane m.in. podjęciem przez niego działalności naukowej, ubieganiem się o tytuł profesora nadzwyczajnego czy powołaniem na stanowisko przewodniczącego zarządu fundacji.
U pracodawcy zostało zawarte porozumienie, na podstawie którego miało dojść do zwolnień grupowych i tym samym ograniczenia zatrudnienia o 10 proc. W porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi wskazane zostały m.in. następujące kryteria doboru pracowników do zwolnienia: brak wymaganych kwalifikacji, posiadanie innego stałego źródła utrzymania, czy długotrwałe pozostawanie na urlopie bezpłatnym. Właśnie to ostatnie z wymienionych kryteriów doboru do zwolnienia zostało zastosowane w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownika. Nie pozostał on bierny; wniósł sprawę do sądu, domagając się przywrócenia do pracy i zapłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta