Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa dwóch prędkości

27 grudnia 2016 | Nauka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Borys Skrzyński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Borys Skrzyński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Borys Skrzyński
źródło: Fotorzepa
W debacie wzięli udział: dr Mark Molnar (przewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Komunikacji w Zdrowiu), prof. Jan Walewski – hematolog (dyrektor COI w Warszawie), Robert Plisko (prezes Health Technology Assessment Consulting (HTA)), Jerzy Bochyński (prezes Fundacji, „Instytut Studiów Wschodnich
autor zdjęcia: Borys Skrzyński
źródło: Fotorzepa
W debacie wzięli udział: dr Mark Molnar (przewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Komunikacji w Zdrowiu), prof. Jan Walewski – hematolog (dyrektor COI w Warszawie), Robert Plisko (prezes Health Technology Assessment Consulting (HTA)), Jerzy Bochyński (prezes Fundacji, „Instytut Studiów Wschodnich"), Krzysztof Ostrowski (przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, Sejmowa Komisja Zdrowia), prof. Wiesław Jędrzejczak - hematolog, Konsultant Krajowy w dziedzinie hematologii (Klinika Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie), Wojciech Wiśniewski (rzecznik Fundacji Onkologicznej Aliva), prof. Krzysztof Giannopoulos – hematolog (Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medyczny w Lublinie), Wojciech Matusewicz (prezes AOTMiT), Wojciech Wysoczański (dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych AOTMiT), redaktor naczelny „Pulsu Medycyny" Krzysztof Jakubiak, Marcin Piasecki („Rzeczpospolita") oraz Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". W debacie wzięli również udział online dr Erika Szaleczky (Narodowy Instytut Onkologii Węgier) oraz Andrzej Ryś (dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji Komisji Europejskiej)

Polacy cierpiący na nowotwory nie mają dostępu do nowoczesnych terapii – w odróżnieniu od pacjentów z Europy Zachodniej, a także Słowacji, Czech, Węgier, które mają PKB zbliżone do naszego. KATARZYNA PINKOSZ

Przed tworzeniem się Europy dwóch prędkości w dostępności do leków ostrzegali eksperci z Polski i Węgier obecni na debacie „Przyszłość zdrowotna obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej". Zwracali uwagę, że pacjenci z tych krajów mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do nowych leków hematoonkologicznych niż chorzy w Europie Zachodniej. Polaków wyprzedzają też Czesi, Słowacy i Węgrzy.

Wydajemy za mało na zdrowie

– W Polsce na ochronę zdrowia przeznacza się zaledwie 4,3 proc. PKB, to znacznie mniej niż unijna średnia, a trzeba pamiętać, że polskie PKB jest też niższe. W ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce wydatki na refundację leków nie wzrosły w stosunku do wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, dlatego nowe leki, jeśli w ogóle się pojawiają, to tylko w programach lekowych przeznaczonych dla wąskich grup pacjentów, by nie miało to dużego wpływu na budżet płatnika – mówił Robert Plisko, prezes Health Technology Assessment Consulting.

Również na Węgrzech na ochronę zdrowia przeznaczany jest podobny procent PKB. – Czesi i Słowacy zwiększają swoje wydatki na zdrowie, a także na leki. My wydajemy mniej, niż to jest rozsądne – ostrzegał dr Mark Molnar, przewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Komunikacji w Zdrowiu.

W Polsce barierą do nowoczesnych terapii jest też długa droga zanim lek, zarejestrowany już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10634

Wydanie: 10634

Spis treści

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament