Prąd i węgiel: czas zmian
Górnictwo czeka dalsza restrukturyzacja, a ceny węgla w Polsce mogą wzrosnąć. Wytwarzanie energii z paliw kopalnych będzie pod coraz większą presją. ANETA WIECZERZAK-KRUSIŃSKA
Nastroje na globalnych rynkach węgla mają nieco ostygnąć w 2017 r. po tegorocznej hossie, która od lutego przyniosła prawie 90-proc. zwyżkę cen.
Na świecie Haitong Bank oczekuje 15-proc. spadku i stabilizacji cen w okolicach 70 dolarów za tonę węgla energetycznego. Z kolei u nas wskazuje na wzrosty – o 4,1 proc. w 2017 r. po 7,5-proc. spadku w 2016 r. Powód? Oczekiwania górnictwa, by spółki energetyczne drożej płaciły za węgiel.
Od połowy przyszłego roku analitycy przewidują też normalizację na rynku węgla koksującego. Ale nadal wysokie światowe benchmarki dla tego paliwa w kontraktach na pierwszy kwartał (widać nawet 285 dol./tonę) będą wspierać naszego producenta koksu – Jastrzębską Spółkę Węglową.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta