Czy w 2017 roku nastąpi odbicie
ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI, ADAM NOGA, KATARZYNA PIOTROWSKA, KRZYSZTOF ZAGÓRSKI Okazjonalne probiznesowe deklaracje nie łagodzą obaw – piszą naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego.
W artykule „Wróżenie ze wskaźników" opublikowanym w „Rzeczpospolitej" 28 grudnia 2015 roku jako jedyni spośród wypowiadających się wówczas ekonomistów przewidywaliśmy załamanie koniunktury już w 2016 r. Mimo braku ostatecznych, sumarycznych danych z kończącego się roku można stwierdzić, że niestety nasza prognoza się sprawdziła. Świadczą o tym spadające wyraźnie tempo wzrostu PKB, obniżenie poziomu inwestycji, sprzeczne sygnały dotyczące ustawodawstwa gospodarczego, a zwłaszcza podatków, oraz przesycone niepewnością i konfliktem nastroje społeczne. Dla wielu jest oczywiste, że „Polski w ruinie" nie da się odbudować w kilka miesięcy, ale niepokój społeczny rośnie, zwłaszcza wobec dość nieudolnej propagandy sukcesu. Czujemy się więc zobowiązani do wyjaśnienia tej dla wielu gorszej niż spodziewana sytuacji w 2016 r. i przedstawienia naszych przewidywań na 2017.
Nie tylko PKB
Podstawą do formułowania prognoz jest wypracowany w Centrum Interdyscyplinarnym Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) model ekonometryczny, który posłużył nam do badaniach rozwoju Polski od 1999 roku. Jest on bardzo szczególną miarą, którą nazwaliśmy indeksem zrównoważonego rozwoju, w skrócie indeksem ALK.
Składa się na niego 45 równoważnych wskaźników opisujących różne społeczne i ekonomiczne, subiektywne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta