Urzędnik w dawnych Chinach
Urzędnikiem w dawnych Chinach mógł zostać każdy mężczyzna, pod warunkiem, że zdał egzaminy. Sprawdzano na nich kaligrafię, znajomość poezji i umiejętności pisania rozpraw filozoficznych.
Rz: W Muzeum Narodowym w Warszawie jeszcze przez kilkanaście dni można oglądać unikalną wystawę poświęconą urzędnikom dawnych Chin zwanym literati. Kim byli owi urzędnicy, i czym zasłużyli sobie na specjalnie dedykowaną im wystawę?
Joanna Popkowska, Kustosz Kolekcji Sztuki Chińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie: Literati, to wyjątkowa w skali światowej warstwa społeczna, która przez setki lat miała ogromny wpływ na życie polityczne, społeczne i kulturalne Chin. Pojęcie literatus (l.mnoga literati) oznacza człowieka wykształconego, czyli zarówno uczonego jak i urzędnika, chociaż często obie te grupy pod wieloma względami różniły się od siebie.
W tradycji europejskiej trudno byłoby znaleźć grupę społeczną o podobnej pozycji i statusie. Różni się ona w sposób istotny od arystokracji czy szlachty w Europie Zachodniej. I nie można jej uznać jednoznacznie za klasę rządzącą.
W jakim okresie pojawiła się ta grupa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta