Francja reformuje Kodeks Napoleona
Ustawodawca chciał zbliżenia do europejskich systemów prawnych.
Kodeks Napoleona, powstały w 1804 r., zainspirował wiele systemów prawnych w Europie. Dziś jednak ten słynny tekst się zestarzał i Francuzi od kilku lat pracowali nad reformą całości prawa umów i zobowiązań. Było to prawdziwe wyzwanie, a ostateczna wersja nowego kodeksu cywilnego jest owocem licznych debat, refleksji i kompromisów.
Nowe postanowienia weszły w życie 1 października 2016 r. i przez pewien czas dwa systemy prawne będą miały równoległe zastosowanie (tylko umowy zawarte po tej dacie będą poddane nowym regulacjom).
Wytyczne były konkretne
Ustawodawca chciał uatrakcyjnić prawo francuskie. Ze statystyk Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej (CCI) wynika, że prawo francuskie jest dopiero na czwartej pozycji (przed angielskim, szwajcarskim i amerykańskim), a klasyfikacja Doing Business Banku Światowego dotycząca skuteczności prawa umów stawia Francję dopiero na 10. pozycji.
Autorzy projektu dostali więc następujące wytyczne: modernizacja, uproszczenie, polepszenie zrozumienia i dostępu do prawa umów, zobowiązań, i dowodów, zagwarantowanie stabilności systemu prawnego i skuteczności przepisów.
Francuzi chcieli pogodzić przepisy gwarantujące stabilność prawa i umów z humanistyczną ideą ochrony słabszych stron i możliwością zmodyfikowania ich zobowiązań, jeżeli stały się zbyt trudne. Są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta