Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowo złożone pod groźbą wolno odwołać

10 stycznia 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Od skutków porozumienia zawartego pod wpływem groźby bezprawnej można się uchylić. Takie prawo ma również pracodawca, jeśli ugiął się pod wpływem grożenia mu np. nielegalnym strajkiem.

Ryszard Sadlik

Przepisy dotyczące groźby bezprawnej znajdują się w kodeksie cywilnym, w dziale dotyczącym wad oświadczenia woli (art. 82 – 88 k.c.). Kodeks cywilny nie definiuje przy tym pojęcia groźby bezprawnej, lecz określa jedynie jej przesłanki. Są nimi: bezprawność, powaga groźby i normalny związek przyczynowy między groźbą a złożeniem oświadczenia woli określonej treści. Przy czym przesłanki te muszą wystąpić łącznie. Groźba w rozumieniu art. 87 k.c. jest działaniem celowym, skierowanym na zmuszenie zagrożonego, wbrew jego woli, do złożenia określonego oświadczenia. Zmuszenie to polega na tym, że grożący zapowiada spełnienie przez siebie określonego zła wobec zagrożonego, jeżeli nie złoży on oświadczenia wymaganej treści.

Szef uniknie skutków

Pracodawca może uchylić się od skutków swojego oświadczenia, jeżeli złożył je pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej. Aby było to skuteczne, z okoliczności musi wynikać, że mógł się obawiać, że jemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (art. 87 k.c.).

Istotne jest tutaj, że jedynie groźba bezprawna może stanowić podstawę uchylenia się od złożonego oświadczenia woli. Bezprawność groźby polega zaś na sprzecznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10645

Wydanie: 10645

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament