Odśnieżać można bez etatów
Nie zawsze zamawiający powinni wymagać zatrudniania przez wykonawców pracowników na podstawie umów o pracę. Ostrożnie powinni też formułować wymogi samodzielnej realizacji zamówienia.
Od lipca zamawiający określając przedmiot zamówienia powinien m.in. zastanowić się, czy postawić wykonawcy warunek zatrudniania pracowników na etatach. W praktyce pewne problemy sprawia jednak czasem określenie, kiedy taki wymóg jest konieczny, a kiedy nie tylko zbędny ale wręcz nadmierny. Jedną z takich spraw zajmowała się ostatnio Krajowa Izba Odwoławcza. Oceniła, że w przypadku osób obsługujących tzw. nośniki zimowego utrzymania dróg postawienie takiego wymogu było niewłaściwe i nakazała jego usunięcie.
Zmienione przepisy
Obowiązujący od 28 lipca 2016 r. nowy przepis, to ustęp 3a dodany w art. 29 prawa zamówień publicznych. Zgodnie z tą normą zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 kodeksu pracy. Ten przepis kp wskazuje z kolei, że jeśli pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzenie, to mamy do czynienia ze stosunkiem pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta