Kiedy funkcjonariusz otrzymuje niższą nagrodę roczną
Nie tylko liczba przepracowanych miesięcy ma wpływ na wysokość nagrody rocznej. Negatywne zachowane funkcjonariusza może ją mocno zredukować.
Małgorzata Jankowska
Co do zasady za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym funkcjonariuszom służb mundurowych przysługuje nagroda roczna. Wypłacana jest ona zwykle w pierwszym kwartale następnego roku, co oznacza, że zbliża się okres ustalania uprawnień do tego świadczenia i jego wysokości.
Nie zawsze jednak funkcjonariusz, nawet pełniący służbę przez cały rok, otrzyma nagrodę w pełnej wysokości. Poszczególne ustawy pragmatyczne wskazują sytuacje, których wystąpienie obliguje przełożonych funkcjonariuszy do odpowiedniego jej obniżenia albo do niewypłacenia nagrody za dany rok w ogóle. Zwykle tego typu sankcje są wynikiem wcześniejszych negatywnych zachowań samych funkcjonariuszy. Przy czym rozwiązania zastosowane w tym zakresie w poszczególnych ustawach pragmatycznych różnią się między sobą w szczegółach.
Przestępstwo i naruszenie dyscypliny
W największej formacji, czyli w Policji nagrodę roczną obniża się funkcjonariuszowi, w przypadku:
- popełnienia przez niego przestępstwa lub przestępstwa skarbowego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu;
- naruszenia dyscypliny służbowej, stwierdzonego w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym;
- otrzymania opinii służbowej, o nieprzydatności na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta