Radcowie Prokuratorii Generalnej
Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej określa kompetencje radców Urzędu PG oraz zasady ich zatrudniania.
Radcowie przy wykonywaniu czynności kierują się własnym przekonaniem, opartym na doświadczeniu i wiedzy prawniczej i są niezależni. Zobowiązani są oni do stosowania dobrych praktyk zawartych w kodeksie dobrych praktyk.
Wykonują oni polecenia przełożonych dotyczące treści czynności. Mogą też żądać wydania polecenia na piśmie wraz z uzasadnieniem. A jeśli nie zgadzają się z tym poleceniem, mogą żądać, by je zmieniono albo wyłączono ich od udziału w sprawie.
Wynagrodzenie radcy składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wieloletnią pracę oraz dodatku funkcyjnego w razie powierzenia funkcji w Prokuratorii Generalnej.
Radca wykonujący samodzielnie czynności zastępstwa jest uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 65 proc. kosztów zastępstwa zasądzonych lub przyznanych w sprawie, w której czynności te były przez niego wykonywane, jeżeli koszty te zostały uzyskane od strony przeciwnej lub przekazane Prokuratorii Generalnej przez osobę zastępowaną.