Hałas z sąsiedniego lokalu podstawą do wszczęcia postępowania
Właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym, który dotknięty jest skutkami użytkowania innego lokalu zagrażającymi zdrowiu ludzi ma interes prawny w żądaniu wszczęcia postępowania w przedmiocie nałożenia obowiązku usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości na podstawie art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego.
Interes prawny tego właściciela wynika z art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego w związku z art. 5 ust. 2 tej ustawy. Spółdzielnia mieszkaniowa, wykonująca zarząd częścią wspólną ww. budynku, ma interes prawny do uczestniczenia we wspomnianym postępowaniu, jeżeli instalacje, które powodują skutki zagrażające zdrowiu, znajdują się w części wspólnej budynku. Jednak przyznanie interesu prawnego spółdzielni mieszkaniowej nie wyklucza istnienia interesu prawnego właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 listopada 2016 r. (II OSK 305/15), w którym uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 9 grudnia 2014 r. (II SA/Wr 679/14) oraz postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Uciążliwy klimatyzator
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Właściciel lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wielolokalowym złożył do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) zawiadomienie o tym, że z lokalu położonego poniżej dobiegają hałasy i wibracje, a ich przyczyną jest praca klimatyzatora i wentylacji mechanicznej. Zdaniem właściciela lokalu natężenie hałasów i wibracji w dzień i w nocy uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
W kolejnym piśmie do PINB...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta