Co i jak trzeba będzie przenosić
Dzięki prawu do przenoszenia danych, osoby uprawnione będą mogły zarządzać informacjami o sobie, a także wykorzystywać je do celów prywatnych.
Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych przyznaje użytkownikom prawo do przenoszenia danych (dalej RODO). Jak ma ono być realizowane w praktyce? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Grupa Robocza Artykułu 29 ds. Ochrony Danych w wytycznych oraz odpowiedziach, przyjętych 13 grudnia 2016 r.
W świetle przepisów Rozporządzenia, które będą obowiązywać od 25 maja 2018 r., osoba, której dane dotyczą, będzie miała prawo otrzymać w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego dane osobowe jej dotyczące. Jest to tzw. prawo do przenoszenia danych.
Dzięki prawu do przenoszenia danych, osoby uprawnione będą mogły zarządzać swoimi danymi, a także wykorzystywać je do celów prywatnych.
Jako przykład można wskazać osobę korzystającą z portalu muzycznego, która chce pozyskać zestawienie najczęściej odsłuchiwanych przez siebie utworów w celu przygotowania playlisty na wesele. Prawo to daje również możliwość przekazywania danych od jednego administratora do drugiego, dzięki czemu zmiana danego usługodawcy może stać się dużo łatwiejsza, zapobiegając tzw. efektowi uzależnienia (z ang. lock-in effect), a tym samym zwiększając konkurencję na rynku. Ponadto, skorzystanie z tego prawa powinno pozostawać bez uszczerbku dla pozostałych praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta