Znaleźć agat, który dodaje odwagi
Dolnośląskie kamienie szlachetne i ozdobne to obecnie głównie domena hobbystów. Mogą jednak odzyskać pewne znaczenie gospodarcze.
W budowanych z miejscowych kruszyw nawierzchniach drogowych na Dolnym Śląsku tkwią miliony okruchów szlachetnych oraz ozdobnych kamieni wszelkich znanych na świecie rodzajów i odmian. Nie znaczy to wprawdzie, że drogi wysadzane są tu klejnotami. Dowodzi jednak bogactwa i różnorodności geologicznych zasobów regionu.
W oczekiwaniu na diament
– Dotychczas tylko diamentów nie znaleziono na Dolnym Śląsku. Wcale nie jest wykluczone, że któregoś dnia i na nie trafimy – podkreśla dr Robert Girulski, gemmolog, wykładowca wrocławskiej Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania.
Szanse na odkrycie diamentów nie są wielkie, ale nie nierealne. W sezonie Sudety i Przedgórze Sudeckie przemierzają bowiem setki zawodowych geologów, kolekcjonerów o większych lub mniejszych kwalifikacjach, turystów – zwłaszcza miłośników coraz modniejszej geoturystyki czy uczestników warsztatów geologicznych dla młodzieży. Penetrują kamieniołomy, żwirownie, sztolnie i hałdy dawnych kopalń, naturalne obrywy skalne i skarpy drogowe, brzegi rzek i potoków. Tak licznych zastępów poszukiwaczy bogactw ziemi nie było prawdopodobnie w tych stronach od czasu górniczej gorączki w XVI w.
Różne rodzaje aktywności wywodzące się z pasji naukowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta