Były fabryki i kopalnie, są biurowce, galerie i apartamenty
Na terenach, gdzie kiedyś istniał przemysł, deweloperzy realizują różnorakie inwestycje - od mieszkaniowych po komercyjne.
Byłe fabryki, młyny, spichlerze od lat są na celowniku deweloperów mieszkaniowych. W starych murach powstają apartamenty. Na terenach poprzemysłowych wyrastają także obiekty komercyjne.
Chętni do budowania
– Jednym z przykładów zagospodarowania dużego obszaru poprzemysłowego jest warszawski Służewiec pomiędzy ulicami Konstruktorską, Marynarską i Wołoską, gdzie od 1990 roku powstało ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej – mówi Marcin Kocerba, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield. – Wśród największych deweloperów działających w tym rejonie są Ghelamco, GTC i Skanska.
Dziś zabudowywane są tereny w okolicach ronda Daszyńskiego na Woli. – Obok inwestycji biurowych, jak Proximo, Generation Park, Warsaw Spire, powstają liczne inwestycje mieszkaniowe. Planowane są także obiekty handlowe, np. w miejscu centrum Jupiter. Na terenie dawnych zakładów Norblina mają powstać biura i usługi – opowiada Kocerba.
Jakub Budych, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield, do najbardziej spektakularnych inwestycji na terenach poprzemysłowych zalicza centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu w miejscu dawnego Browaru Huggerów oraz Manufakturę w Łodzi. Ta ostatnia inwestycja, jak mówi Jakub Budych, to wynik udanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta