Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak restrukturyzacja wpływa na czynności komornika

24 lutego 2017 | Prawo w biznesie | Kamil Matyśkiewicz

Mimo że postępowania egzekucyjne oraz restrukturyzacyjne i upadłościowe mają ten sam cel – spłatę zobowiązań dłużnika – nie mogą być prowadzone równocześnie.

Postępowanie upadłościowe ma umożliwić zaspokojenie jak najszerszego grona wierzycieli w jak największym stopniu. Jednoczesne prowadzenie egzekucji przez wielu wierzycieli (kiedy nie ma pewności, czy również inne osoby nie powinny brać w niej udziału), a przy tym podejmowanie czynności przez sąd upadłościowy, spowodowałoby ostatecznie spłatę zobowiązań, ale w pierwszej kolejności doprowadziłoby do chaosu. Z tej przyczyny ustawodawca słusznie postanowił ograniczyć prowadzenie postępowania egzekucyjnego na rzecz postępowania upadłościowego, które ze względu na swój generalny charakter, zmierza do zaspokojenia wszystkich wierzycieli.

Wszystko trafia do masy upadłości

Dlatego wraz z uprawomocnieniem się postanowienia o ogłoszeniu upadłości, wszystkie egzekucje prowadzone względem dłużnika są umarzane, zaś środki uzyskane z egzekucji, ale jeszcze niewydane, przelewa się do masy upadłości. Po ogłoszeniu upadłości nie jest możliwe wszczęcie nowych postępowań egzekucyjnych, z wyjątkiem tych dotyczących roszczeń alimentacyjnych czy o rentę z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10684

Wydanie: 10684

Spis treści
Zamów abonament