Apelacja nadana faksem
Środek odwoławczy nadany faksem jest wniesiony z chwilą określoną przez upoważnionego pracownika w adnotacji o wpływie pisma do sądu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 27 maja 2015 r., II CZ 20/15.
Sąd apelacyjny wydał postanowienie, którym odrzucił apelację powodów, jako wniesioną po terminie, ponieważ apelacja została złożona faksem po upływie terminu. W zażaleniu na to postanowienie pełnomocnik procesowy powodów wniósł o jego uchylenie oraz o nadanie dalszego biegu wniesionej apelacji. Pełnomocnik uzasadniał, że zgodnie z raportem, faks został nadany 5 sierpnia 2014 r. między godziną 23:36 a 23:43. Sąd Najwyższy nie uwzględnił zażalenia. Wskazał, że w przypadku wniesienia środka odwoławczego w piśmie, które nadano faksem, uważa się, że środek ten został wniesiony w dacie „prezentaty", czyli adnotacji o wpływie pisma uczynionej przez upoważnionego pracownika sądu. Zdaniem sądu w zażaleniu nie wykazano, że wniesienie apelacji w sposób wskazany powyżej nastąpiło w terminie. Samo wysłanie pisma faksem nie jest równoznaczne z zarejestrowaniem czynności w urządzeniach ewidencyjnych sądu i potwierdzeniem tego faktu przez upoważnionego pracownika przez umieszczenie prezentaty. Tym samym należy przyjąć, że apelacja powodów została wniesiona dopiero następnego dnia, gdy pracownik sądu zarejestrował pismo i jako czynność dokonana po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta