W poszukiwaniu skutecznej broni na raka
Odkrywcy z EIT + tworzą laserowe detektory trujących gazów i pomagają zwalczyć nowotwory.
Zabytkowe ceglane budynki poniemieckiego Kampusu Pracze kryją najnowocześniejsze laboratoria w kraju. W tym miejscu zajmującym się mikroskopią konfokalną zespół dr. n. med. Grzegorza Chodaczka poszukuje sposobu na walkę z rakiem. – Brzmi szumnie. Tak naprawdę pracujemy nad odkryciem, które może przyspieszyć zrozumienie mechanizmów, jakie z jednej strony nas chronią, a z drugiej – prowadzą do nowotworzenia – tłumaczy dr Chodaczek, farmaceuta i immunolog, który do Wrocławia wrócił po blisko dziewięciu latach pobytu na amerykańskich uczelniach (MD Cancer Center na Uniwersytecie w Teksasie i La Jolla Institute for Allergy and Immunology).
Świecące komórki
Za pomocą mikroskopu konfokalnego, wyposażonego w komorę przyżyciową, może obserwować żywe komórki nawet przez tydzień. – Badamy odpowiedź układu immunologicznego na proces nowotworowy. Jeśli układ odpornościowy zobaczy, że jedna z komórek zaczyna się dzielić w sposób niekontrolowany, wydziela czynniki cytotoksyczne (niszczące dla komórki). Jednak jeśli ich nie zobaczy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta