Diagnoza nie zastąpi terapii
Nasze społeczeństwo nie ma szacunku do fachowości. Także prawników.
Na rynku prawniczym jest dziś bardzo ciężko – taki tytuł nosi wywiad z prezesem KRRP Maciejem Bobrowiczem opublikowany w „Rzeczpospolitej" w dodatku „Rzecz o Prawie" z 4 kwietnia 2017 r.
To mało odkrywcze stwierdzenie niczemu nie służy, nikomu nie pomaga i niczego nie zmienia. Że nic na rynku usług prawnych się nie zmienia i cały czas jesteśmy w punkcie, w którym byliśmy kilka lat temu, (wtedy prezes Bobrowicz też był prezesem), to także nie jest odkrywcze i w niczym nikomu nie pomaga.
Polak, prawnicza złota rączka
Za słusznym skądinąd stwierdzeniem, że podaż (to znaczy liczba absolwentów wydziałów prawa i absolwentów aplikacji radcowskiej) decyduje o tym, jak funkcjonuje rynek usług prawnych, a Polacy nie korzystają z pomocy prawnej, bo są przekonani, że sami sobie jakoś poradzą, nie idzie żaden wniosek dotyczący zmiany na lepsze tej sytuacji.
Dziennikarka zadaje prezesowi pytanie: „Jakiś powód takich zachowań ogromnej ilości Polaków musi istnieć". Ma rację prezes Bobrowicz, że to nie ceny usług prawnych są przyczyną, że Polacy nie idą do prawnika. Są przekonani, że sami sobie poradzą. A ceny przecież nie mogą być wysokie, bo konkurencja na rynku jest bardzo duża. Klienci natomiast nadal uważają, że prawnicy są drodzy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta