Zgromadzenia można zakazać tylko w określonych sytuacjach
Wójt wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia m.in. wówczas, gdy odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi. Powodem zakazu nie może być natomiast niepodzielanie przez wójta stanowiska osób biorących udział w zgromadzeniu.
Do burmistrza wpłynęło zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia, którego cel budzi kontrowersje w społeczności lokalnej. Burmistrz jest zdania, że takie zgromadzenie niepotrzebnie nasiliłoby konflikty. Czy uzasadnia to wydanie decyzji o zakazie gromadzenia?
Nie. W art. 57 Konstytucji RP przewidziano, że każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać tylko ustawa. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy – Prawo o zgromadzeniach (dalej u.p.z.) zasadą jest, że organizator zgromadzenia zawiadamia organ gminy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) o zamiarze zorganizowania zgromadzenia. W takim zawiadomieniu organizator podaje m.in.
- cel zgromadzenia, w tym wskazuje sprawy publiczne, których ma ono dotyczyć,
- datę, godzinę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta