Po rozwodzie trzeba się podzielić
Każdemu z rodziców przysługuje co do zasady połowa ulgi. Warunkiem jest wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Rozliczenie ulgi po rozwodzie jest szczególnie skomplikowane zarówno przez przepisy, jak i sytuację rodzinną podatników. Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT ulga przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską. Odpis na dziecko dotyczy łącznie obojga rodziców. Mogą podzielić się ulgą w częściach równych lub w dowolnej proporcji, np. jedno z nich może odliczyć 100 proc. ulgi. Problem w tym, że rozwiedzeni rodzice często nie potrafią się porozumieć i ustalić, w jakich proporcjach korzystają z odpisu.
Kto się faktycznie zajmował dzieckiem
Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje rozwiązanie problemu w odpowiedzi na interpelację poselską nr 10494 z 23 marca 2017 r. Wskazało, że do nabycia prawa do ulgi konieczne jest zarówno posiadanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta