Korzystają wszyscy: klienci, firmy, państwo
Potrzebny jest nowy impuls do przyspieszenia wzrostu płatności bezgotówkowych, taki, jakim w przeszłości były obniżki opłat interchange – mówi prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Rz: Dlaczego zwiększanie obrotu bezgotówkowego jest tak istotne?
Robert Łaniewski: Płatności bezgotówkowe są przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla wszystkich – zarówno dla konsumentów, jak i dla detalistów, czyli właścicieli punktów handlowo-usługowych. A państwu pozwalają uszczelniać ewidencjonowany obrót, co ma oczywiście ogromne znaczenie dla wszystkich, ponieważ poprawia to sytuację finansową państwa i eliminuje nieuczciwą konkurencję. Nie bez znaczenia jest też zmniejszanie obciążeń finansowych państwa związanych z produkcją i obsługą gotówki.
Po znaczącej obniżce opłat za obsługę płatności bezgotówkowych również przedsiębiorcy mają powód do wspierania bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Czas obsługi klientów jest krótszy, zmniejsza się ryzyko napadów i kradzieży, a urządzenia płatnicze dają dostęp do dodatkowych usług, które z jednej strony mogą przyciągnąć nowych klientów, a z drugiej – generują dodatkowy przychód.
Na czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta