Umorzenie postępowania nie jest tym samym co uniewinnienie
Wystąpienie przedawnienia karalności czynu wywołującego odpowiedzialność dyscyplinarną nie wyklucza możliwości wydania orzeczenia merytorycznego o uniewinnieniu funkcjonariusza.
W związku z postawieniem przez prokuratora funkcjonariuszowi Straży Granicznej zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 231 §1 kodeksu karnego wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Zostało ono jednak zawieszone do czasu zakończenia postępowania karnego. Organ uznał, że czyn zarzucany w postępowaniu dyscyplinarnym jest tożsamy z zarzutem będącym przedmiotem postępowania karnego. Po pewnym czasie postępowanie karne zostało umorzone z powodu, jak uznano, niepopełnienia przez funkcjonariusza zarzucanego mu czynu. Umorzone zostało też postępowanie dyscyplinarne, ale z powodu przedawnienia karalności. Funkcjonariusz uważa, że powinien zostać uniewinniony. Czy jeśli zaskarży to postanowienie do sądu ma szanse na korzystne dla siebie rozstrzygniecie?
Tak. Jak wskazał NSA w wyroku z 8 kwietnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta