Co zrobić z terrorystami
Już dwa dni po zamachu w centrum Sztokholmu politycy zaczęli domagać się zmian legislacyjnych, przede wszystkim zaostrzenia prawa antyterrorystycznego.
Używam tu słowa „już", ponieważ liderzy ugrupowań politycznych z emfazą deklarowali, że wszelkie spory wobec ogromnej tragedii, jaka wstrząsnęła krajem, zostaną odłożone na później. Tymczasem skrzecząca rzeczywistość nakazuje działać, zwłaszcza gdy okazało się, że domniemany sprawca ataku, Uzbek Rachmat Akiłow sympatyzujący z ISIS, przebywał w Szwecji nielegalnie, miał nakaz deportacji i ukrywał się przed władzami. Podobnie jak 12,5 tys. imigrantów, którym azylu odmówiono i wydano nakaz wydalenia ich z kraju. Teraz liderka Umiarkowanej Partii Koalicyjnej domaga się odpowiedzi od szefa Policji Krajowej i szefa Policji Bezpieczeństwa (Säpo), jak to się stało, że osoba, która nie ma prawa pobytu i jest znana Säpo, znajduje się nadal w kraju i ląduje na ulicy Drottninggatan, gdzie dochodzi do zamachu.
Niezależnie jednak od tego, czy policja by zatrzymała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta