Szansa na obcych rynkach
Rośnie liczba eksporterów wśród podlaskich mikro- i małych firm – wynika z raportu banku Pekao SA.
Globalizacja szybko dociera także pod podlaskie strzechy, co pokazuje kolejna edycja „Raportu o sytuacji mikro- i małych firm", przygotowana przez bank PKO SA. Jesienią ubiegłego roku zadał ponad 70 biznesowych pytań prawie 7 tysiącom właścicieli firm z całej Polski, w których pracuje do 49 osób. Co ważne, pogrupował ich później tak, by wychwycić także regionalne trendy.
Sięgnąć jak najdalej
W 2016 r. 16 proc. podlaskich mikro- i małych przedsiębiorców oświadczyło, że eksportowało towary za granicę bądź świadczyło usługi na zagranicznych rynkach. W 2017 roku zamierza to robić już 20 proc. przedstawicieli małego biznesu z regionu (a w 2013 roku tylko 10 proc.). Widać tu rosnący optymizm – ubiegłoroczna średnia dla Polski to 18 proc. eksportujących mikro- i małych firm, a podobne plany na ten rok ma 19 proc. niewielkich biznesów. Podlaski prognozowany wzrost o 4 punkty procentowe jest – obok Wielkopolski – najwyższy w kraju.
– Na pewno przedsiębiorcy poszukują nowych rynków. Po drugie, coraz bardziej popularne są wszelkiego rodzaju misje, wyjazdy i przyjazdy o charakterze handlowym. Przedsiębiorcy z tego korzystają. Umiędzynarodowienie skutkuje też tym, że zagraniczna firma, przyjeżdżając na Podlasie ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta