Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy transakcje na instrumentach pochodnych wpływają na proporcję

10 lipca 2017 | Podatki | Michał Samborski

Opcje, forwardy czy swapy stanowią narzędzie ograniczania ryzyka np. walutowego lub związanego ze zmianą stóp procentowych. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości odnośnie do konsekwencji takich czynności na gruncie VAT.

Przykładem takich wątpliwości może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 października 2015 r. (I FSK 1217/14).

Rozpatrywana przez NSA sprawa dotyczyła podatnika (spółki) prowadzącego działalność obejmującą produkcję, handel i dystrybucję substancji chemicznych. Spółka narażona była na ryzyko walutowe, którego źródłami były np. wyrażone w walutach obcych transakcje zakupu surowców oraz sprzedaży produktów. W celu ograniczenia tego ryzyka, spółka zawierała transakcje zabezpieczające m.in. poprzez przystąpienie do kontraktów opcji walutowych oferowanych przez określony bank. Spółka występowała zarówno w roli wystawiającego, jak i kupującego opcje.

W analizowanej sprawie uznano, że spółka działała także jako podatnik VAT – poprzez świadczenie usługi na rzecz banku. Do tego świadczenia znalazło jednak zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. Przepis ten zwania z podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowym, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Co się wlicza do obrotu

Główna oś sporu dotyczyła tego, czy obrót z tytułu transakcji pochodnych powinien wpływać na tzw. proporcję sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10796

Wydanie: 10796

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament