Odsprzedaż usług hotelowych z prawem do odliczenia VAT
Spółce prowadzącej hotel przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od innych podmiotów pomimo uchylenia przepisu, który na to zezwalał. Nowelizacja ta naruszyła bowiem klauzulę stand still wynikającą z dyrektywy 112.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 marca 2017 r. (III SA/Wa 843/16).
Spółka świadczy usługi hotelarskie, w tym usługi noclegowe i gastronomiczne w ramach sieci hoteli. W związku z rezerwacją pokoi oraz innych usług hotelowych może mieć miejsce tzw. overbooking, czyli zarezerwowanie większej liczby miejsc dla gości niż jest dostępnych w danym hotelu. Overbooking skutkuje sytuacją, w której gość robi rezerwację w hotelu prowadzonym przez spółkę, ale z powodu braku miejsc nocuje w innym hotelu, choć należność z tytułu noclegu uiszcza na rzecz spółki. Spółka zapytała organ podatkowy, czy w takim przypadku przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od spółek z grupy oraz od podmiotów trzecich. Zdaniem spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT pomimo uchylenia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT. Uchylenie tego przepisu narusza bowiem zasadę stand still, przez co nie ma podstawy do pozbawienia spółki prawa do odliczenia VAT.
Organ podatkowy w interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta