Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członek zarządu odpowie za zaległości podatkowe stowarzyszenia

10 lipca 2017 | Podatki | Sławomir Zieleń

Osoby wchodzące w skład organów zarządzających osób prawnych mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za nieuiszczone podatki tych podmiotów. Jeśli jednak uda im się spełnić określone warunki, nie muszą płacić fiskusowi tych kwot.

Artykuł 116a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) wskazuje, że można ponieść odpowiedzialność również za zaległości podatkowe osób prawnych innych niż:

- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (akcyjna),

- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (akcyjna) w organizacji.

Odpowiedzialność taką ponoszą bowiem solidarnie całym swoim majątkiem członkowie organów zarządzających innymi osobami prawnymi, a więc również stowarzyszeniami.

Stowarzyszenia posiadają osobowość prawną od momentu ich wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 17 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach). Nie dotyczy to jednak stowarzyszeń zwykłych, które nie mają osobowości prawnej. Zasady odpowiedzialności zarządów stowarzyszeń zwykłych są uregulowane w art. 116a § 3-5 o.p. Nie będą one jednak przedmiotem tego opracowania.

Wprawdzie prawo o stowarzyszeniach nie mówi wprost o zarządzie jako organie zarządzającym, ale wskazuje go w art. 11 ust. 3. Do celów odpowiedzialności podatkowej członkowie tego organu są traktowani jak członkowie organu zarządzającego. Zarząd bowiem utożsamiany jest z jednostką organizacyjną kierującą działalnością innych (zespół ludzi uprawnionych do kierowania działalnością jednostki organizacyjnej). Z kolei kierowanie oznacza to samo co zarządzanie, administrowanie (Słownik Języka Polskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10796

Wydanie: 10796

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament