Kiedy gmina działa jako podatnik VAT
Jeżeli do punktu przedszkolnego rowadzonego na terenie danej gminy uczęszcza dziecko zamieszkałe w innej gminie, to pomiędzy nimi dochodzi do stosownego rozliczenia kosztów i czynność tę należy raportować dla celów podatku od towarów i usług.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2017 r. (3063-ILPP1-1.4512.45.2017.1.MW).
Gmina prowadzi punkt przedszkolny dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, w których wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Do punktu przedszkolnego gminy oraz do jej oddziałów przedszkolnych uczęszczają dzieci będące nie tylko jej mieszkańcami, lecz również innych sąsiednich gmin.
Koszty wychowania przedszkolnego dotyczące dzieci z sąsiednich gmin miały zostać zwrócone gminie przez sąsiednie gminy, których mieszkańcami były dzieci uczestniczące na zajęcia w punktach i oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez gminę. Podstawę takich działań gmina upatrywała w art. 79a ust. 2 ustawy o systemie oświaty. Wysokość opłat wychowania przedszkolnego, którymi gmina zamierzała obciążyć sąsiednie gminy, wynikała z ww. ustawy.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy wychowanie przedszkolne dzieci niebędących mieszkańcami gminy i którego kosztami gmina zamierza obciążać gminy, których mieszkańcami są te dzieci, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z VAT na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta