Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna sztuka zwalniania

10 lipca 2017 | Dobra Firma
Zwolnienie pracownika to ważna próba dla każdego menedżera
źródło: Fotolia
Zwolnienie pracownika to ważna próba dla każdego menedżera

Finisz współpracy jest równie ważny jak start. Sposób, w jaki firma żegna się z pracownikiem, wpływa na jej reputację Anna czyżewska

Przedsiębiorcy rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak forma zrywania umowy z zatrudnionym rzutuje na wizerunek firmy. Chcąc znaleźć się w kręgu skutecznie szukających najlepszych kandydatów na rynku, przykładają większą wagę do rekrutacji, stawiając na nowe narzędzia i efektywną komunikację. Przy zwalnianiu pracowników często popadają w skrajności. Ostatnią konfrontację trzeba dobrze rozegrać.

Biznesowa dyplomacja

Rozmowę kończącą współpracę pracodawcy postrzegają w kategoriach procedury wytykania błędów lub wręcz przeciwnie – najtrudniejszego wyzwania wymagającego wspięcia się na wyżyny biznesowej dyplomacji. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe. Ani atak, ani branie winy na siebie i usprawiedliwianie się nie jest dobrą drogą. Obowiązkiem szefa jest po pierwsze zadbanie o atmosferę rozmowy w cztery oczy i przekazanie komunikatu w taki sposób, by nie naruszyć poczucia wartości kandydata do zwolnienia. Wszystkie powody decyzji powinny być udokumentowane i poparte argumentami. Zasłanianie się subiektywnymi ocenami czy powoływanie na opinie innych nie jest profesjonalne.

– Najistotniejsze jest odwoływanie się do przyczyn zwolnienia, faktów, konkretów. Komunikat musi być jasny i rzeczowy. Przez wzgląd na dotychczasową współpracę każdemu należy się wyjaśnienie. I tutaj znajduje zastosowanie reguła „miękko do człowieka, twardo w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10796

Wydanie: 10796

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament