Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Integracja w Unii rozwarstwionej

10 lipca 2017 | Ekonomia

Dawid Sawicki Czy zyski gospodarcze wiążące się z integracją europejską są warte kosztów społecznych?

Otwarty rynek wspólnotowy, ograniczenia deficytu budżetowego, zwiększona ochrona konsumentów to kilka z wielu zalet przynależności do Unii Europejskiej. Niestety, integracja ma również wady, np. według amerykańskiego czasopisma „Issues In Political Economy", wstąpienie do UE oraz przyjęcie wspólnej waluty doprowadziło do zwiększonych nierówności dochodowych w osiemnastu krajach wspólnotowych nawet o 30 proc. (według skali Giniego).

Problem nierówności dochodowych

W raporcie „Rynek pracy i społeczeństwo" z 2001 roku Komisja Europejska postawiła spójność społeczną za jeden z głównych celów Unii. Mimo wielu strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, takich jak Europa 2020 czy Strategia Lizbońska, w latach 1990–2016 nierówności dochodowe (wg skali Giniego) wzrosły w wielu krajach członkowskich. Najlepszymi przykładami są: Włochy (wzrost o 30 proc.), Finlandia (o 26 proc.), Litwa (o 18 proc.)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10796

Wydanie: 10796

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament