Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc publiczna: kto zyska, kto straci

10 lipca 2017 | Prawo | Grzegorz Kokoszkiewicz Teresa Korycińska

Od 10 lipca 2017 r. przedsiębiorcy oraz administracja muszą zmierzyć się z nowymi zasadami udzielania wsparcia na inwestycje. Zmiana przepisów może mieć istotne znaczenie w perspektywie zbliżającego się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – przekonują eksperci.

Komisja Europejska zastąpiła definicję „zamknięcia działalności" definicją „przeniesienia działalności". Przedsiębiorcy, którzy planują ubiegać się o pomoc publiczną, będą musieli zweryfikować, czy ich plany inwestycyjne spełniają nowe wymagania. W przeciwnym wypadku nie otrzymają oferty wsparcia publicznego bez uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Nowe przepisy wchodzą w życie 10 lipca.

W 2016 r. Komisja Europejska (KE) zaproponowała projekt zmian rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym. Rozporządzenie nr 651/2014 określa, jakie warunki muszą być spełnione, aby pomoc publiczna oferowana przedsiębiorcom nie wymagała akceptacji Komisji Europejskiej w procedurze notyfikacyjnej. Projekt zmian był prezentowany przez KE jako dotyczący zasad przyznawania pomocy inwestycyjnej regionalnym portom lotniczym, morskim oraz śródlądowym, a przez to mógł nie przyciągnąć uwagi przedsiębiorców z innych branży. Natomiast zawarte w nim propozycje miały także kluczowe znaczenie dla ogólnych zasad przyznawania pomocy regionalnej w innych sektorach. Zakładały bowiem zaostrzenie definicji „zamknięcia działalności", a tym samym zwiększenie przypadków notyfikacji pomocy.

W czerwcu 2017 r. KE przyjęła finalną wersję nowych przepisów prawnych, ale znacząco zmodyfikowaną w stosunku do konsultowanych wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10796

Wydanie: 10796

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament