Mimo braku faktury trzeba deklarować VAT
Zwolnienie od podatku od towarów i usług osób prawnych nieprowadzących działalności gospodarczej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, może być potwierdzane jakimkolwiek dokumentem wewnętrznym.
System VAT najczęściej bywa nazywany systemem fakturowym. Oznacza to w największym skrócie, że obowiązuje zasada: „Jest faktura – jest VAT, nie ma faktury – nie ma VAT". Jak jednak zostanie wykazane w niniejszym artykule, zdarzają się przypadki, które występują głównie w samorządach i innych podmiotach publicznych (choć nie tylko), że nawet gdy nie ma faktury, jest konieczność zaewidencjonowania i zadeklarowania podatku od towarów i usług.
Są zasady...
Zasadą jest, że wykonanie odpłatnych dostaw towarów oraz odpłatnych świadczeń usług jest objęte VAT (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Wykonanie tych czynności musi więc być zarówno zaewidencjonowane w rejestrach VAT, jak i zadeklarowane w deklaracji VAT-7.
Jednakże – mimo konieczności zaewidencjonowania czynności opodatkowanych VAT w rejestrach VAT oraz zadeklarowania ich w deklaracji VAT-7 – nie zawsze muszą być one udokumentowane fakturami.
Jak wskazuje art. 106b ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o VAT, udokumentowanie fakturą wykonania odpłatnych dostaw towarów oraz odpłatnych świadczeń usług objętych VAT jest konieczne, ale tylko gdy czynności są świadczone dla przedsiębiorców, tj. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz dla osób prawnych nieprowadzących działalności gospodarczej. I także tylko wtedy, gdy są świadczone ze stawkami VAT. W tych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta