ZUS zarzuci pozorność umowy o pracę
Dla stwierdzenia, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, konieczna jest świadomość obu stron, że umowa ta nie będzie realizowana, a ma zmierzać jedynie do zapewnienia świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 4 marca 2016 r. (III AUa 1675/15).
Stan faktyczny
1 sierpnia 2014 r. spółka zawarła ze swoim dotychczasowym zleceniobiorcą umowę o pracę na okres próbny. Tego samego dnia poszedł on jednak na zwolnienie lekarskie, na którym przebywał prawie cztery miesiące. Na tej podstawie ZUS wydał decyzję, w której wskazał, iż umowa z pracownikiem została zawarta bez zamiaru realizacji obowiązków z niej wynikających oraz miała na celu jedynie włączenie go do ubezpieczeń społecznych i korzystanie z ubezpieczenia chorobowego. W konsekwencji stwierdził, że zatrudniony nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Od takiej decyzji spółka i pracownik wnieśli odwołanie do sądu. Zarzucili ZUS błędną interpretację przepisów kodeksu pracy dotyczącą chwili powstania stosunku pracy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta