Rekordy przypłyną na polskie wybrzeże
Rozwój portów wpływa na zwiększenie eksportu i importu, co wspiera wzrost gospodarczy.
Adam woźniak
Ten rok przyniesie kolejne rekordy w polskich portach. Rosną przeładunki, a realizowane projekty dla obsługi coraz większych statków mają się przekładać na dalszy wzrost obrotów towarowych w przyszłości. To dobry sygnał dla gospodarki: porty jako okna na świat nie tylko zwiększają wymianę handlową, ale też tworzą nowe miejsca pracy, stymulują rozwój transportu, przyciągają inwestycje. – Na przykładzie Rotterdamu lub Hamburga widać, jak duże znaczenie ma wzrost roli portów dla rozwoju gospodarczego Holandii czy Niemiec. Nie ma powodu, aby w Polsce miało być inaczej – uważa Paweł Tynel, partner w globalnej firmie doradczej EY.
Kontenery i drobnica
Przez port w Gdańsku od stycznia do lipca przeszło 18,6 mln ton towarów. To o 3,6 proc. więcej niż rok temu. W czerwcu przeładunki przekroczyły 3,6 mln ton, co daje najlepszy miesięczny wynik w historii portu, mającego 13-procentowy udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta