Z urlopu ojcowskiego nie można odwołać
Pozostający w zatrudnieniu ojciec, który wychowuje dziecko, ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Szef nie może go zobowiązać do stawienia się w pracy podczas korzystania z tego uprawnienia.
Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego. Uprawniony może z niego skorzystać w każdym czasie, jednak – jak wskazuje art. 1823 § 1 k.p. – nie dłużej niż:
- do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, albo
- do upływu 24. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Z inicjatywy taty
Pracownik może korzystać z tego urlopu niezależnie od tego, czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym.
Urlop ojcowski przysługuje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta