Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie ze świadczenia pracy opłacane jak wypoczynek

29 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Wypowiadając pracownikowi umowę, szef może go zwolnić z obowiązku wykonywania pracy do końca zatrudnienia. Musi mu jednak płacić za ten czas wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.

Jeśli pracodawca wypowiedział zatrudnionemu umowę o pracę i nie jest już zainteresowany jego dalszą obecnością w firmie, to może go zwolnić z obowiązku wykonywania pracy. Wynika to wprost z art. 362 kodeksu pracy, który pozwala zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Jest to wygodne rozwiązanie, gdy pracodawcy nie zależy już na pracy zwalnianej osoby albo gdy obawia się, że w okresie wypowiedzenia – mając perspektywę rychłego rozwiązania umowy – będzie on działał na szkodę firmy, np. kopiując bazę klientów, know-how lub stosowaną technologię. Może to także dotyczyć sytuacji, gdy następuje likwidacja stanowiska pracy i nie ma możliwości zapewnienia pracownikowi zadań do wykonania.

Jednostronna decyzja...

Zwalniając z obowiązku świadczenia pracy pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać swojej decyzji i tłumaczyć podwładnemu, dlaczego nie chce go już w firmie. Nie musi też konsultować zamiaru zastosowania tego zwolnienia np. ze związkiem zawodowym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10838

Wydanie: 10838

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament