Zwolnienie ze świadczenia pracy opłacane jak wypoczynek
Wypowiadając pracownikowi umowę, szef może go zwolnić z obowiązku wykonywania pracy do końca zatrudnienia. Musi mu jednak płacić za ten czas wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.
Jeśli pracodawca wypowiedział zatrudnionemu umowę o pracę i nie jest już zainteresowany jego dalszą obecnością w firmie, to może go zwolnić z obowiązku wykonywania pracy. Wynika to wprost z art. 362 kodeksu pracy, który pozwala zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Jest to wygodne rozwiązanie, gdy pracodawcy nie zależy już na pracy zwalnianej osoby albo gdy obawia się, że w okresie wypowiedzenia – mając perspektywę rychłego rozwiązania umowy – będzie on działał na szkodę firmy, np. kopiując bazę klientów, know-how lub stosowaną technologię. Może to także dotyczyć sytuacji, gdy następuje likwidacja stanowiska pracy i nie ma możliwości zapewnienia pracownikowi zadań do wykonania.
Jednostronna decyzja...
Zwalniając z obowiązku świadczenia pracy pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać swojej decyzji i tłumaczyć podwładnemu, dlaczego nie chce go już w firmie. Nie musi też konsultować zamiaru zastosowania tego zwolnienia np. ze związkiem zawodowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta