1 września rozpocznie się nauka w 8-klasowych podstawówkach
Uczniowie, którzy ukończyli VI klasę szkoły podstawowej, podejmą edukację w VII klasie. Obowiązek szkolny będzie trwać do ukończenia VIII klasy szkoły podstawowej, ale nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.
1 września 2017 r. zacznie obowiązywać przeważająca część przepisów ustawy – Prawo oświatowe (dalej u.p.o), którą objęto część zagadnień uregulowanych dotychczas w ustawie o systemie oświaty. Termin i zasady wejścia w życie tego aktu prawnego reguluje ustawa – Przepisy wprowadzające u.p.o. (dalej przepisy wprowadzające). W u.p.o. przewidziano zmienioną strukturę szkolnictwa, na którą składają się:
- 8–letnia szkoła podstawowa,
- 4–letnie liceum ogólnokształcące,
- 5–letnie technikum,
- 3–letnia branżowa szkoła I stopnia,
- 3–letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy,
- 2–letnia branżowa szkoła II stopnia oraz
- szkoła policealna.
Reforma powoduje natomiast wygaszanie gimnazjów. Zmiany rozpoczynają się od roku szkolnego 2017/2018. Szkoły podstawowe ulegają przekształceniu w 8-letnie, a uczniowie, którzy ukończyli VI klasę, kontynuują naukę w klasie VII. Gimnazja nie prowadzą już rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik ukończy gimnazjum i rozpocznie naukę w szkole średniej jednocześnie z rocznikiem kończącym VIII klasę szkoły podstawowej. Od 1 września 2017 r., w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, zostanie wprowadzona branżowa szkoła I stopnia. Utworzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia nastąpi od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta